In Eseuri si idei altfel

VIDEO. După asta n-o să mai crezi că e vrăjeală treaba cu salvatul planetei

Știi care-i culmea ironiei? Că oriunde ai trăi și ai munci, în orice țară te-ai afla, ești tot acasă, adică pe această planetă Terra. Nimeni nu te poate da afară din casa ta! Și totuși singuri ne dăm afară, cu fiecare gest inconștient, cu fiecare copac tăiat, cu gunoiul aruncat aiurea, cu fiecare palmă de pământ pe care o călcăm în picioare și o acoperim cu betoane, cu fiecare oală de ciorbă acrită aruncată direct pe ghenă, cu fiecare foc aprins unde nu trebuie, cu fiecare gest egoist. Uităm că tot ceea ce ne înconjoară e viu. Da, planeta asta e vie și noi îi strivim sufletul pentru că nu suntem în stare să vedem mai departe de noi. Să știi că dacă arunci gunoiul pe geam, chiar dacă nu-l mai vezi, el se va întoarce la tine sub formă de apă poluată, aer irespirabil și alergii neștiute. Dacă nu avem grijă de casa noastră înseamnă că am uitat să avem grijă de noi. N-o mai lungesc, ci te invit să vezi filmulețul animat de mai jos și îți mai spun că imaginea cu sculptura de mai sus este realizată de Beat Huber și Eva Oertli. Dacă după ce vezi filmul animat realizat de Steve Cutts o să mai zici că e vrăjeală treaba asta cu grija față de mediu te invit să-ți imaginezi cum ai trăi exilat pe Lună sau pe Marte.

7 raspunsuri pentru VIDEO. După asta n-o să mai crezi că e vrăjeală treaba cu salvatul planetei

  1. Antonia spune:

    TRIST, dar adevarat….

  2. Nuta Statache spune:

    cu alte cuvinte, cine distruge, va fi distrus….

  3. cattugu spune:

    Chiar crezi ca asta e sfarsitul care ne paste? 🙂

    Planetei nu-i pasa cine e fiinta superioara pe ea… au fost dinozaurii, acum sunt oamenii, peste catva timp cine stie?
    Ce devine tot mai evident e ca planeta pare vie si se apara.

    Spun asta deoarece pare ca a inceput sa ne scuture prin cutremure, sa ne scuipe cu lava prin vulcanii ei sau cu ploi care dureaza saptamani, striga la noi prin furtuni si uragane tot mai dese, incearca sa se purifice de mizeria umanilor prin inundatii sau incendii…
    Nu cred ca vom apuca sa vedem muntii de gunoaie deoarece vom fi disparut intre timp cu tot cu deseurile noastre iar furnicile si sobolanii vor deveni fiintele superioare ale Pamantului. 🙂

    • Adela Parvu spune:

      Catalin, stiu si eu 🙂 Poate ca fiintele superioare vor fi gandacii ca si asa rezista si la deseuri radioactive 🙂 Nu cred ca asa va arata planeta noastra pentru ca lumea se schimba. Cred intr-un viitor verde si cu respect fata de tot ceea ce este viu.

      • eli spune:

        “Da, planeta asta e vie și noi îi strivim sufletul pentru că nu suntem în stare să vedem mai departe de noi.” multumesc Adela pt aceste cuvinte si pt filmuletul exceptional !!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *