Chiar nu știam despre acest muzeu unic în Europa care se află la noi din țară, mai exact la Brad, județul Hunedoara. Dar m-a surprins și faptul că sunt doar trei astfel de muzee în toată lumea. Și fiind vorba despre aur îți dai seama că exponatele valorează enorm, unele dintre ele chiar milioane de euro. Aceste exponate de aur nativ, care sunt adevărate opere de artă ale naturii, au fost găsite de către minerii din zona Bradului, iar ele sunt colecționate și catalogate în Muzeul Aurului de peste 100 de ani. Dar informațiile nu se opresc aici și nici n-am de gând să repet ceea ce jurnaliștii de la AGERPRES (Agenția Națională de Presă a României) au scris AICI atât de bine și de frumos. Acum le poți citi și tu reportajele, foarte interesante, abonându-te la aplicația online, lansată de curând. Astfel poți avea știri în timp real pe mobil, evident și notificări breaking news, dar mie mi-a făcut cu ochiul secțiunea documentare și în special cea de cultură, de unde am aflat o grămadă de informații. AGERPRES va aniversa în martie 125 de ani de înființare, iar această aplicație oferită nouă tuturor vine ca motiv de sărbătoare. Așa că hai, intră și tu pe agerpres.ro și actualizează-te. Sper să-ți prindă bine sursa asta de informare!
Like




Muntii nostri aur poarta…/Noi cersim din poarta-n poarta…Muzeul este intr-adevar o mare bogatie, atat prin valoarea exponatelor cat si -mai ales- prin valoarea culturala si a istoriei legata de un metal care a tulburat minti si destine… Cine poate uita ca romanii lui Traian au luat ca prada de razboi 143 de care ( nu “carute”) pline cu aur, sarbatorind 12 luni victoria intr-un razboi fratricid, Traian fiind de fapt un TRAC care vorbea aceeasi limba cu Decebal si ca DACIA fusese cea mai ravnita perla a marelui imperiu roman, necucerita pana atunci…Mai ramasese aur si pt. imperiul austro-ungar…si mai tarziu si pt. cel sovietic…Ceausescu ordonase inchiderea accesului spre unele rezerve STRICT SECRETE DE INTERES NATIONAL!!! Dupa revolutie, unull dintre cei care stiau unde se afla PLANSELE strict secrete, in cardasie cu cativa tradatori, si-au procurat copii autentice, azi fiind mari oameni de afaceri si vor sa redeschida Rosia Montana…perla coroanei lui Decebal, unde se mai afla ..INCA…galeriile romane, unice in lume, marturii ale istoriei unui popor roman haituit de toti aspritorii, care- vorba lui Eminescu, “au venit aci sa ceara..pamant si apa…si se facura toti o apa si-un pamant”…Mergeti, romani la BRAD sa vedeti Muzeul Aurului, bucurati-va de ce veti vedea si …grija sa aveti suficiente batiste pt. cate lacrimi trebuie sa curga …daca va mai doare, inca, de miselia celor care au vandut- a cata oara!!- aceasta tara…
Leonida, clar mi-am propus sa merg sa vad cat mai curand muzeul!
Adevarat graiti….din pacate !
Cred ca exagerati cand apreciati valoarea unei pepite ca fiind evaluata la “milioane de EUR” indiferent de gradul de puritate. Valoarea de piata este doar greutatea ei in aur si, mai mult, nu exista valoare “istorica” pentru un astfel de reper ci doar valoare a greutatii calculata in orice valuta doriti la cursul BNR. La cursul actual, dupa calculele mele, pepita respectiva ar trebui sa aiba 33Kg puritate minereu teoretic 100% si evident 24 carat daca e vorba de o pepita evaluata la 1 milion de EUR dar pentru ca e vorba de mai multe milioane (minim doua) atunci este vorba de o pepita de cel putin 66 Kg … si cred ca la sfarsit de saptamana chiar am sa ma duc s-o vad.
Buna Katana, nu ma pricep la acest domeniu, asa ca-ti multumesc pentru informatii si precizari. Eu am spicuit din reportajul celor de la Agerpres si sunt sigura ca ei stiu mai bine, caci au fost la fata locului si s-au documentat bine 🙂
Un muzeu ce trebuie vazut. Pe linga exponatele aurifere au si piese care, pe vremuri, fusesera uneltele de lucru ale celor care scoteau bogatia la suprafata!
Impresionant tezaur, va asigur.
Chiar mi-am propus sa merg sa-l vad Mala. Multumesc pentru informatiile suplimentare!
Foarte buna informatie pentru o excursie in zona, multumim pentru tot.
O zi minunat si indragostita de tot ce ne-a lasat bunul D-zeu.
Cu drag Virginia
Ma bucur daca ti-e de folos Virginia! Si eu musai vreau sa-l vad!
SUNTEM IN FIECARE ZI A SAPTAMANII INTRE ORELE 9 SI 17, DACA AJUNGETI MAI TARZIU, SUNATI DIN TIMP LA 0254612300 SAU 0721033119 SI VA VOM ASTEPTA !